Nyu-York meri bilan uchrashuv: O‘zbekistonning raqamli salohiyati namoyish qilindi
Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov Nyu-York shahri meri Erik Adams bilan uchrashib, raqamli iqtisodiyot, masofaviy bandlik, data-markazlar, kadrlar tayyorlash va autsorsing imkoniyatlari bo‘yicha keng qamrovli muzokaralar olib bordi.
Uchrashuv avvalida IT Park taqdimoti o‘tkazilib, O‘zbekistonda zamonaviy raqamli ekotizimni rivojlantirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan sa’y-harakatlar yoritildi. Shuningdek, vazir mamlakatimizda olib borilayotgan islohotlar, kelgusidagi rejalar va erishilgan natijalar haqida batafsil ma’lumot berdi. Tashrif doirasida UZSOC va Yagona integrator UZINFOCOM faoliyati ham tanishtirildi.
Suhbat davomida O‘zbekistonda yangi bizneslar uchun yaratilgan qulay investitsion muhit va mavjud soliq imtiyozlari alohida ta’kidlandi. Shuningdek, mamlakat aholisi yiliga bir million nafardan ortiq ko‘payib borayotgani IT ta’limi sifatini yaxshilash va malakali mutaxassislar tayyorlashni strategik ustuvor vazifaga aylantirgani qayd etildi.
Suhbat davomida pandemiya global miqyosda masofaviy ish jarayonlarini tezlashtirgani, avtomatlashtirishning keng ko‘lamda joriy etilgani va buning O‘zbekiston uchun yangi iqtisodiy imkoniyatlar ochgani qayd etildi. O‘zbekiston aholisi ingliz, rus, arab, nemis, koreys va yapon tillarini bilishi xalqaro kompaniyalar uchun sezilarli afzallik ekani, bu esa global xizmat ko‘rsatish imkonini yaratayotgani qo‘shimcha qilindi.
Uchrashuvda AT xizmatlari, data-markazlar, logistika tizimlari, masofaviy xizmatlar va mobil platformalar bo‘yicha hamkorlik masalalari ko‘rib chiqildi. O‘zbekistonda yirik data-markazlar qurilayotgani, xorijiy kompaniyalar bilan ma’lumotlar almashinuvi bo‘yicha hamkorlik kengayib borayotgani ta’kidlandi.
Tomonlar startap ekotizimini rivojlantirish, investorlar uchun yanada qulay sharoit yaratish va O‘zbekistonning xalqaro innovatsion markaz sifatidagi salohiyatini oshirish masalalarini ham muhokama qildilar. Mamlakatning ko‘p millatli va boy madaniy muhiti ijodkorlikni rag‘batlantirayotgani aytildi.
Yakunda vazir Sh. Shermatov va Erik Adams birgalikdagi loyihalarni sinovdan o‘tkazish, yangi texnologik yechimlarni joriy qilish hamda o‘zaro hamkorlikni kengaytirishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.

Встреча с мэром Нью-Йорка: продемонстрирован цифровой потенциал Узбекистана
Министр цифровых технологий Шерзод Шерматов встретился с мэром Нью-Йорка Эриком Адамсом и провёл широкомасштабные переговоры по вопросам цифровой экономики, дистанционной занятости, дата-центров, подготовки кадров и аутсорсинговых возможностей.
В начале встречи была представлена презентация IT Park, в ходе которой были продемонстрированы усилия, направленные на развитие современной цифровой экосистемы в Узбекистане. Министр также подробно рассказал о проводимых в стране реформах, будущих планах и достигнутых результатах. В рамках визита была представлена деятельность UZSOC и Единого интегратора UZINFOCOM.
В ходе беседы особое внимание было уделено благоприятному инвестиционному климату, созданному в Узбекистане для новых бизнесов, а также существующим налоговым льготам. Отмечено, что ежегодный прирост населения более чем на один миллион человек делает повышение качества IT-образования и подготовку квалифицированных специалистов стратегическим приоритетом.
Также обсуждалось, что пандемия ускорила глобальный переход к дистанционным форматам работы и способствовала широкому внедрению автоматизации, что открыло для Узбекистана новые экономические возможности. Было подчеркнуто, что владение населением Узбекистана английским, русским, арабским, немецким, корейским и японским языками создаёт значительное преимущество для международных компаний и расширяет возможности по оказанию глобальных услуг.
На встрече были рассмотрены вопросы сотрудничества в сферах IT-услуг, дата-центров, логистических систем, дистанционных сервисов и мобильных платформ. Отмечено, что в Узбекистане активно строятся крупные дата-центры, а сотрудничество с зарубежными компаниями в сфере обмена данными расширяется.
Стороны также обсудили развитие стартап-экосистемы, создание более благоприятных условий для инвесторов и укрепление потенциала Узбекистана как международного инновационного центра. Было отмечено, что многонациональная и богатая культура страны способствует развитию творческого мышления.
В завершение встречи Шерзод Шерматов и Эрик Адамс выразили готовность внедрять новые технологические решения, запускать совместные пилотные проекты и расширять взаимное сотрудничество.