Toshkent shahridagi “School 21” AT ta’lim maktabi va Inha universitetining talabalar va Respublikaning turli hududlaridan kelib axborot texnologiyalarini oʻqib oʻrganmoqchi boʻlganlar uchun yangi, zamonaviy va barcha talablarga javob beradigan yotoqxonasi foydalanishga topshirildi. Ochilish marosimida Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov ham ishtirok etdi.
Marosim doirasida vazirga yotoqxonada yaratilgan sharoitlar, xonalarning jihozlanishi, xavfsizlik tizimi, dam olish va o‘qish uchun qulay muhit haqida batafsil ma’lumot berildi. Vazir Sh. Shermatov yotoqxonani ko‘zdan kechirib, xonalar, maishiy sharoitlar, sanitariya va gigiena talablariga to‘liq javob beruvchi infratuzilma bilan yaqindan tanishdi.
Ushbu yotoqxona 472 nafar talabaga mo‘ljallangan. Yotoqxonada talabalar uchun barcha sharoitlar yaratilgan, jumladan, dam olish xonalari, o‘quv burchaklari, sport bilan shug‘ullanish uchun mo‘ljallangan maydonlar, turli to‘garaklar va boshqa qulayliklar ham tashkil etilgan. Birinchi qavatda 60 dan ortiq kishiga mo‘ljallangan zamonaviy kovorking, guruhlarda ishlash uchun alohida muzokaralar xonasi tashkil etilgan.
Vazir o‘z tashrifi davomida talaba yoshlar bilan samimiy suhbat o‘tkazdi, ularning o‘qish jarayoni, kundalik ehtiyojlari va takliflarini tingladi.
Vazir yotoqxonadagi shart-sharoitlarni ijobiy baholab, talabalarning o‘qish va shaxsiy rivojlanishi uchun yaratilgan imkoniyatlar muhim ekanini qayd etdi. Ushbu infratuzilma yoshlarning nafaqat ta’lim, balki madaniy-ma’naviy va jismoniy faolligini oshirishga xizmat qilishi ta’kidlandi.
Ushbu yangi yotoqxonaning foydalanishga topshirilishi Respublika hududlaridagi yoshlar uchun Toshkentga kelib, “School 21”da o‘qish va mazkur zamonaviy sharoitlardan foydalanish bo‘yicha qo‘shimcha imkoniyat yaratadi.
Yoshlar o‘zlarini IT yo‘nalishida sinab ko‘rish, bepul o‘qish va xalqaro standartlardagi loyihalarda ishtirok etish uchun School 21’ga kelib o‘qishlari mumkin.
School 21 ishtirokchilari dasturlash yoki raqamli texnologiyalarning boshqa sohalarida amaliy ko‘nikmalarini tasdiqlovchi asosiy yoki yuqori darajali davlat namunasidagi diplomga ega bo‘ladilar. Ushbu hujjat mehnat bozorida raqobatbardosh ustunlikni ta’minlab, IT yo‘nalishidagi yirik kompaniyalar va yuqori texnologiyali sohalarda ishlash uchun imkoniyat yaratadi.

«Введено в эксплуатацию новое, современное и отвечающее всем требованиям общежитие для студентов школы IT-образования “School 21” и Университета Инха.»
В Ташкенте была сдана в эксплуатацию новая, современная и полностью отвечающая всем требованиям общежитие для студентов “School 21” — школы IT-образования, а также студентов Университета Инха и молодых людей из разных регионов республики, желающих изучать информационные технологии. На церемонии открытия также принял участие министр цифровых технологий Шерзод Шерматов.
В ходе мероприятия министру подробно представили условия, созданные в общежитии: оснащение комнат, системы безопасности, а также комфортную среду для отдыха и учебы. Ш. Шерматов осмотрел общежитие, ознакомился с комнатами, бытовыми условиями и инфраструктурой, полностью соответствующей санитарным и гигиеническим нормам.
Общежитие рассчитано на 472 студента. Здесь созданы все необходимые условия: имеются комнаты отдыха, учебные зоны, площадки для занятий спортом, различные кружки и другие удобства. На первом этаже организован современный коворкинг на более чем 60 человек, а также отдельная переговорная комната для работы в группах.
Во время визита министр провёл искреннюю беседу со студентами, выслушал их предложения, рассказал о процессе обучения и поинтересовался их повседневными потребностями.
Министр положительно оценил условия, созданные в общежитии, отметив важность предоставленных возможностей для учебы и личностного роста студентов. Подчеркнулось, что данная инфраструктура способствует не только обучению, но и повышению культурно-духовной и физической активности молодежи.
Ввод в эксплуатацию этого нового общежития создаёт дополнительные возможности для молодых людей из регионов страны, приезжающих в Ташкент для обучения в School 21 и использования современных условий проживания.
Молодежь может попробовать себя в IT-направлениях, обучаться бесплатно и участвовать в проектах международного уровня, обучаясь в School 21.
Участники School 21 получают государственный диплом основного или повышенного уровня, подтверждающий их практические навыки в программировании или других областях цифровых технологий. Этот документ обеспечивает конкурентное преимущество на рынке труда и открывает возможности для работы в крупных IT-компаниях и высокотехнологичных отраслях.