O‘zbekiston – 2030” strategiyasiga muvofiq raqamlashtirish sohasidagi chet ellik nufuzli oliy ta’lim muassasalarining ilmiy xodimlari va xalqaro startap loyihalar ishtirokchilarini O‘zbekistonga jalb qilish orqali IT xizmatlar eksportin​i oshirish maqsadida, “Raqamli texnologiyalar sohasida mutaxassislarni tayyorlash tizimini yo‘lga qo‘yish hamda chet ellik mutaxassislarga “IT-visa” berish tartibi takomillashtirilishi munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasi Hukumatining ayrim qarorlariga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida” Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 21-noyabrdagi 734-sonli qarori qabul qilindi.
Mazkur qarorga muvofiq quyidagilarni nazarda tutuvchi o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritildi.
Jumladan,
– startap loyihalarning xorijiy ta’sischilari (ishtirokchilari) va mutaxassislariga hamda oliy ta’lim tashkilotlarining axborot texnologiyalari sohasida fan nomzodi, falsafa doktori (PhD) yoki fan doktori (DSc) ilmiy darajasiga ega bo‘lgan xorijlik professor-o‘qituvchilari, shuningdek, IT-park rezidenti maqomini olgan yuridik shaxsning yakkaboshchilik asosidagi ijro etuvchi organi vazifasini amalga oshiruvchi jismoniy shaxs yoki kollegial ijro etuvchi organining raisi hamda ularning o‘rinbosarlariga O‘zbekiston Respublikasiga kirish uchun “IT-visa” beriladi.
– IT sohasida eksport salohiyatini oshirish uchun xalqaro darajadagi malakali mutaxassislarni tayyorlash tizimi doirasida maqsadli qarzlar ajratish yo‘lga qo‘yiladi.

«В Узбекистане будет совершенствован порядок выдачи “IT-визы” — постановление Кабинета Министров»
В соответствии со стратегией «Узбекистан – 2030», в целях увеличения экспорта IT-услуг путём привлечения в Узбекистан научных сотрудников авторитетных зарубежных высших учебных заведений в сфере цифровизации и участников международных стартап-проектов, принято постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан № 734 от 21 ноября 2025 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Узбекистан в связи с совершенствованием порядка подготовки специалистов в области цифровых технологий и выдачи “IT-визы” иностранным специалистам».
В соответствии с данным постановлением внесены изменения и дополнения, предусматривающие следующее.
В частности:
иностранным учредителям (участникам) стартап-проектов и специалистам, а также иностранным профессорско-преподавательским работникам высших образовательных учреждений, имеющим учёную степень кандидата наук, PhD или доктора наук (DSc) в сфере информационных технологий, а также физическому лицу, выполняющему функции единоличного исполнительного органа юридического лица, получившего статус резидента IT-парка, или председателю коллегиального исполнительного органа и их заместителям, выдаётся “IT-виза” для въезда в Республику Узбекистан.
– В целях повышения экспортного потенциала IT-сферы вводится система предоставления целевых кредитов в рамках подготовки квалифицированных специалистов международного уровня.